netko

lehce pravdivé vymýšlení

30.03.2002
Jak jsme se loučili se zimou


O víkendu přišlo jaro i k nám. Jako každý rok bylo třeba provést kompletní výměnu dětské obuvi, o dospělé nemluvě. Bylo nutno vzít do obchodu celou rodinu, neboť již znám situace, kdy nakupuji s dcerou a v nabídce jsou skvělé boty pro syna, nebo jsem v prodejně se synem a zrovna probíhá výprodej nádherné dívčí obuvi a nebo dotáhnu do obchodu obě děti a vidím boty akorát pro mého muže.
Přes jejich reptání jsme v sobotu vyrazili do ulic. Po úspěšném nákupu jednoho páru bot (HURÁ) jsme před obchodem potkali průvod okrojovaných dětí, která zpívajíc nesla v čele nějakou postavu. Dítka to zaujalo a jednohlasně se optala: "Co je to?"

"Morana" "Smrtka" odpověděli jsme jednohlasně, podívali se po sobě, zalosovali si o odpověď a protože jsem měla kámen a muž papír, odpověděla jsem: "Jedná se o loučení se zimou, ta postava na tyčce ji znázorňuje, no a teď ji odnesou k řece, tam ji zapálí a hodí do vody."

Syn při slově zapálí zřetelně ožil a optal se, jestli se půjdem kouknout. Koneckonců, proč ne. V centru Ostravy nebývá často k vidění provádění vesnických zvyků, tak jsme se vydali za nimi. Cestou jsem lovila z paměti další zvyky a důvody, proč se tak činí a děti nenápadně poučovala a vypadalo to, že je to zaujalo. Navíc v průvodu poznaly nějaké své kamarády, takže jim nevlídné počasí nevadilo v doprovodu.

U vhodného mostu se průvod zastavil, děti se rozestavily kolem zábradlí a čekalo se na shození Smrtky. Jenže, ta potvůrka, nechtěla chytnout. Nějaký starší člověk manipuloval se zapalovačem čím dál nešikovněji, až jsem měla obavy, že hořet budou všichni okolo krom Morany. Nakonec pár vteřin při pádu hořela, zhasla sice již před doteku s vodou, ale děti a kolemkoukající byli nadšeni.

Po návratu domů byly děti neobyčejně zachmuřené.

"K těm lidem, kteří zimu vynesou, k těm přijde jaro?" optal se nejistě syn.

Muž, který si zrovna listoval novým ABC, bezmyšlenkovitě odpověděl:"Ano."

Dcera si to hned spojila:"Takže od nás zima nikdy neodejde?"

Muž pochytil v dotazu negativní předložku a zavrtěl hlavou: "Ne."

Syn se rozeštkal: "Ale já se chci koupat!!!"

Muž s časopisem v ruce vstal a začal napouštět vanu. To už děti nevydržely a vtrhly do kuchyně: "Mamí, taťka říkal, že bude věčná zima a budem se pořád koupat ve vaně a né na koupališti!"

"To jsem nikdy neřekl," ohradil se muž, už bez časopisu.

"Ale říkal, říkal," vřískaly děti a spustily, na co se ho ptaly a co řekl. Na mé tázavě zvednuté obočí odvětil, že není problém, že to vyřešíme. Takové věty poslední dobou neslyším ráda...

Děti s mužem se zavřeli do pokojíku. Po nějaké době vylezli, děti s šibalským úsměvem, muž s ďábělským a spustili: "My jsme se rozhodli, že se taky rozloučíme se zimou."

Oblil mě smrtelný pot, neboť už jsem se viděla, jak kráčíme přes celé město s nějakou loutkou na holi a muž nás nutí zpívat oslavné jarní písně. Manžel to asi poznal, neboť vytáhl malinkou smrtečku, na které si opravdu dali záležet. Hlava vycpaná vatou, obalená punčochou (moje lycrové punčocháče za 79 Kč!), napíchnutá na špejli a obalená kapesníkem. Čistým. Trochu se mi ulevilo, neboť tohle se dalo skrýt do kapsy a k řece propašovat.

"Přidáš se k nám na vynášení smrtky?" optal se lišácky muž a děti se zakřenily.

"Jo, jen se obleču."

Jakoby na to čekaly, děti vyhrkly: "Není třeba!" a rozesmály se.

Nezávislému pozorovateli by se naskytl báječný pohled. Naše rodina pochodovala bytem, děti se střídaly v nesení naší malé Smrtky, prozpěvovali jsme nově vymyšlené písně a loučili se se zimou. Naše tryzna skončila na WC, kde muž smrtku za jásotu zapálil, chvilku nechal hořet a pak ji za pokřiku dětí: "Utopit, utopit!" decentně upustil do mísy a spláchl…

Matce přírodě se to pravděpodobně nelíbilo, neboť celý víkend nás zasypávala deštěm, sněhem a mrazem… ostatně, já se ji nedivím….
Zapsal: netko 30.03.2002, 5:39:00

Komentáře

Vaše články... (Tokugawa - Mail - WWW)

( - Mail - WWW)
...jsou velmi legrační. Připadá mi, že my dva (Váš muž a já) jsme si v očích našich manželek dost podobní :-DPřidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: