netko

lehce pravdivé vymýšlení

19.07.2000
Truhlář


Začala jsem přemýšlet o poličce. Malinké, na míru udělané, ve stejné barvě jako ostatní, na knížky a na kazety. Vzhledem k tomu, že měl muž poměrně dobrou náladu, zkusila jsem mu to navrhnout. Podíval se na mne a prohodil: "Běž do obchodu, vyber si, já to zaplatím." Pochopila jsem z toho, jako že mám vybrat truhláře, objednat prkna a on to doma smontuje. Na tom přece nemůže být nic těžkého.

2.den
Načrtla jsem si dvě poličky, muž je s pomocí pravítek, kružítek a rýsovacího prkna nakreslil a okotoval. Vybrala jsem truhláře a zadala mu objednávku — 2 x 4 kusy dlouhého prkna + 10 polic v potřebných centimetrech. Slíbil, že to bude do týdne, maximálně do 14-ti dnů.

10.den
Zkusmo jsem zavolala truhláři, nikdo to nebral, tak jsem to nechala na zítřek.

15.den
Vzhledem k tomu, že se manžel dotázal na osud poliček (stále netušíc, že jsem objednala jen prkna!), zavolala jsem truhláři. Naše objednávka je již na řadě a ozve se mi během týdne.

21.den
Zakopla jsem o hromadu knížek připravených do nové knihovničky, zanadávala jsem na truhláře a zapomněla mu zavolat.

35.den
Vzpomněla jsem si na ty blbé poličky a zavolala truhláři. Nejdřív si nemohl na mne vzpomenout a pak mi sdělil, že je má zrovna v dílně rozpracované. Mírně jsem znervózněla.

51.den
Muž hledal volnou kazetu, kde si chtěl nahrát nějaký dokument. Prohrabal celou hromadu volně poházených kazet a vzpomněl si na police. Slíbila jsem, že tam zítra zavolám. Vzhledem k jeho nerudné náladě (než našel volnou kazetu, půl dokumentu bylo pryč) jsem usoudila, že není vhodný okamžik na prozrazení nutnosti smontování polic.

68.den
Celý den mám špatnou náladu a nevím, na kom si ji vybít. Vyhledala jsem truhlářovo číslo, vytočila a spustila pětiminutový monolog o neschopnosti, ztrátě důvěry, blbé náladě. Celkem se mi ulevilo, až na to, že se pak ozval puberťácký hlas: "No jó, já to dědovi vyřídím..."

76.den
Postěžovali jsme si známým a doufali jsme, že nás politují. Po zjištění, že nemáme sepsanou smlouvu s případnou pokutou při nedodržení termínu se nám vysmáli, že jsme mohli mít police zadarmo. Velmi nás pak mrzelo, že jsme se s nimi o tom bavili. Stále nemám odvahu přiznat manželovi, že dostaneme (teda asi) jen nařezané a namořené police.

89.den
Pozvala jsem rodinu do cukrárny a po kapučinku, zmrzlince se šlehačkou a ovocem, palačinkách a dortících jsem muži řekla o původní objednávce a hned ho utišila, že to třeba nevyjde. Vzal to celkem pokojně, když ovšem nepočítám roztříštěnou sklenici od džusu a jeho předčasný odchod.

94.den
Manžel se mnou stále nemluví a ozval se truhlář, že přijede příští týden. Paradoxní situace. Při té příležitosti se optal, co jsem to vlastně chtěla.

101.den
Samozřejmě nepřijel, ale na můj telefonický dotaz mi slíbil, že tuto sobotu to určitě vyjde. Po obědě. Nechápu, že jsme mohli být tak naivní a domluvit si na sobotu návštěvu.

104.den — SOBOTA
Čekali jsme do 1/2 páté a pak se konečně naštvali (muž byl nas*án už od rána) a odjeli na návštěvu ke známým. Večer, kolem 1/2 desáté, když už děti spali a my se k sobě vilně vinuli, se ozval zvonek. My máme police!!! Vlastně zatím pár polic. Jo, vzhledem k tomu, že truhlář navíc přetáhl cenu o zhruba třetinu, z vinutí nebylo nic.

105.den
Moc se těším, jak můj milovaný muž dnes sestaví police. Vypařil se na celý den s tím, že jde shánět hřebíky. Vrátil se večer, že nic nemá, že je všude zavřeno. Je totiž neděle...

109.den
Konečně máme všechno potřebné, můžeme montovat (tedy muž), jenže už je léto a zrovna odjíždíme na dovolenou. Doufám, že nás mezitím nevykradou, ztráta těchto polic by mne moc mrzela.

119.den
Vrátili jsem se z dovolené, odpočatí a muž vybalil police. Děti se naučily spoustu nových sprostých slov poté, co manžel zjistil, že dvě poličky chybí. Hodil je do kouta o odmítl na ně sahat.

120.den
Rezignoval a sám od sebe zavolal truhlářovi. Truhlář tvrdí, že on to udělal správně, že my nevíme, co jsme za tu dobu chtěli. Po deseti minutách bouřlivé debaty se shodli, že prostě dvě poličky dodělá.

127.den
Neuvěřitelné! Dodělání poliček trvalo pouhý týden a za pouhých 100,-Kč! Hned ten večer začal muž s montováním. Zjistil, že nové police jsou o 1,5 cm delší, mají zaoblenou hranu a tmavší barvu. Nevěřila jsem, že existují taková slova. Nakonec truhláře proklel.

130.den
Muž se mimořádně dobře vyspal, ruční pilkou uřezal kus navíc a začal vrtat díry na vruty. Poté poličku smontoval a dal na místo a já tam nakladla knihy. Je to tak krásné... Celá rodina stojíme před poličkou a sledujeme zarovnané řady knih a videokazet, jsme celí dojatí... A já přemýšlím, jak jemně muži sdělit, že za tu dobu nám nějak přibylo knížek a potřebujeme další malou, milou, poličku.
Zapsal: netko 19.07.2000, 13:25:00

Komentáře

ZKušební komentář (eLKa - Mail - WWW)
Ahoj. Přišlo ti to mejlíkem?Přidání komentáře...
Vaše jméno:


Váš e-mail:


URL vašich stránek:


Nadpis:


Text: